April 16, 2024

Foxsports

Day With badminton

List of live GAA matches Online, Sky Sports, GAAGO & RTE

6 min read
List of live GAA matches Online, Sky Sports, GAAGO & RTE

We have the list of live GAA matches that will be broadcast live Online, GAAGO Sky Sports & RTE, here are the fixtures

Sunday 30 October

Clare SFC final
Éire Óg Ennis v Ennistymon, Cusack Park, 2pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarr’s, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Kerry SFC final
East Kerry v Mid Kerry, Austin Stack Park, 2.15pm – TG4

London SFC final replay
Fulham Irish v St Kiernan’s, Ruislip, 2pm

Mayo SFC final
Ballina Stephenites v Westport, MacHale Park, 2.30pm

Tyrone SFC final
Carrickmore v Errigal Ciaran, O’Neill’s Healy Park, 4.15pm

Limerick SHC final
Kilmallock v Na Piarsaigh, TUS Gaelic Grounds, 4.30pm – TG4

 

Saturday 5 November

Ulster club SFC round 1
Crossmaglen Rangers or Granemore (Armagh) v Ballybay (Monaghan), Athletic Grounds, 7.15pm

 

Sunday 6 November

Leinster club SFC quarter-finals
Ratoath (Meath) v Rhode (Offaly), Páirc Tailteann, 2pm
The Downs (Westmeath) v St Mary’s, Ardee (Louth), TEG Cusack Park, Mullingar, 2pm
Kilmacud Crokes (Dublin) v Naas (Kildare), Parnell Park, 3.30pm
Palatine (Carlow) v Portarlington (Laois), TBC, TBC

Munster club SHC quarter-final
Ballygunner (Waterford) v Kiladangan or Kilruane MacDonaghs (Tipperary), Walsh Park, 1.30pm

 

Saturday 12 / Sunday 13 November

Connacht club SFC quarter-finals
Fulham Irish or St Kiernan’s (London) v St Mary’s Kiltoghert (Leitrim), TBC, TBC
Annaghdown, Salthill-Knocknacarra, Moycullen or Mountbellew-Moylough (Galway) v Westport or Ballina Stephenites (Mayo), TBC, TBC

 

Saturday 12 November

Munster club SFC quarter-final
Nemo Rangers or St Finbarr’s (Cork) v Clonmel Commercials (Tipperary), Páirc Uí Chaoimh, 7.15pm

Ulster club SFC quarter-final
Enniskillen Gaels or Erne Gaels (Fermanagh) v Gowna (Cavan), Brewster Park, 7.15pm

Leinster club SHC quarter-final
Naas (Kildare) v Shinrone (Offaly), Newbridge, 1.30pm

 

Sunday 13 November

Munster club SFC quarter-final
Ennistymon or Éire Óg Ennis (Clare) v Rathgormack, The Nire, Ballinacourty or Gaultier (Waterford), Clare venue, 1.15pm

Ulster club SFC quarter-finals
Glen or Slaughtneil (Derry) v Carrickmore or Errigal Ciaran (Tyrone), Celtic Park, 1.15pm
Cargin (Antrim) v Naomh Conaill (Donegal), Corrigan Park, 1.30pm
Kilcoo (Down) v Crossmaglen Rangers or Granemore (Armagh) or Ballybay (Monaghan), TBC, TBC

Leinster club SHC quarter-finals
Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) v Castletown-Geoghegan (Westmeath), UPMC Nowlan Park, 1.30pm
St Mullin’s (Carlow) v Ferns St Aidan’s (Wexford), Netwatch Cullen Park, 2pm
Kilmacud Crokes or Na Fianna (Dublin) v Clough-Ballacolla (Laois), Parnell Park, 2.30pm

 

Saturday 19 / Sunday 20 November

Connacht club SFC semi-finals
Tourlestrane (Sligo) v Fulham Irish or St Kiernan’s (London) or St Mary’s Kiltoghert (Leitrim), TBC, TBC
Annaghdown, Salthill-Knocknacarra, Moycullen or Mountbellew-Moylough (Galway) or Westport or Ballina Stephenites (Mayo) v Boyle or Strokestown (Roscommon), TBC, TBC

 

Saturday 19 November

Leinster club SFC semi-finals
The Downs (Westmeath) or St Mary’s, Ardee (Louth) or Colmcille (Longford) v Ratoath (Meath) or Rhode (Offaly), Croke Park, 5.15pm
Palatine (Carlow) or St Patrick’s (Wicklow) or Castletown (Wexford) or Portarlington (Laois) v Kilmacud Crokes (Dublin) or Naas (Kildare), Croke Park, 7pm

 

Sunday 20 November

Munster SHC semi-finals
Éire Óg Ennis or Ballyea (Clare) v St Finbarr’s (Cork), Clare venue, 1.15pm
Na Piarsaigh or Kilmallock (Limerick) v Ballygunner (Waterford) or Kiladangan or Kilruane MacDonaghs (Tipperary), TBC, 3.15pm

Ulster club SHC semi-final
Portaferry (Down) v Slaughtneil (Derry), Corrigan Park, 1.30pm

 

Saturday 26 November

Ulster club SFC semi-final
Enniskillen Gaels or Erne Gaels (Fermanagh) or Gowna (Cavan) v Kilcoo (Down) or Crossmaglen Rangers or Granemore (Armagh) or Ballybay (Monaghan), TBC, TBC

 

Sunday 27 November

Munster club SFC semi-finals
Templenoe or Kerins O’Rahilly’s (Kerry) v Ennistymon or Éire Óg Ennis (Clare) or Rathgormack, The Nire, Ballinacourty, Gaultier (Waterford), Kerry or Waterford venue, 1pm
Newcastle West, Adare, Fr Casey’s or Monaleen (Limerick) v Nemo Rangers or St Finbarr’s (Cork) or Clonmel Commercials (Tipperary), Limerick or Tipperary venue, 1pm

Ulster club SFC semi-final
Cargin (Antrim) or Naomh Conaill (Donegal) v Glen or Slaughtneil (Derry) or Carrickmore or Errigal Ciaran (Tyrone), TBC, TBC

Leinster club SHC semi-finals
Naas (Kildare) or Shinrone (Offaly) v Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) or Castletown-Geoghegan (Westmeath), Croke Park, 1.30pm
St Mullin’s (Carlow) or Ferns St Aidan’s (Wexford) v Kilmacud Crokes or Na Fianna (Dublin) or Clough-Ballacolla (Laois), Croke Park, 3.15pm

 

Sunday 4 December

Leinster club SFC final
The Downs (Westmeath) or St Mary’s, Ardee (Louth) or Colmcille (Longford) or Ratoath (Meath) or Rhode (Offaly) v Palatine (Carlow) or St Patrick’s (Wicklow) or Castletown (Wexford) or Portarlington (Laois) or Kilmacud Crokes (Dublin) or Naas (Kildare), Croke Park, 1.30pm

Leinster club SHC final
Naas (Kildare) or Shinrone (Offaly) or Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) or Castletown-Geoghegan (Westmeath) v St Mullin’s (Carlow) or Ferns St Aidan’s (Wexford) or Kilmacud Crokes or Na Fianna (Dublin) or Clough-Ballacolla (Laois), Croke Park, 3.30pm

Ulster club SHC final
Dunloy Cuchullains (Antrim) v Portaferry (Down) or Slaughtneil (Derry), TBC, TBC

Friday

8pm – Kinnegad
Friday 28th October:
Cavan Tom Walsh Senior Hurling Championship Final • Mullahoran St Joseph’s v Cootehill Celtic GAA
4pm – Kingspan Breffni
Cork Bons Secours JB Football Championship • Ballygarvan v Urhan
7.30pm – TBC
• Lismire v Fr O Neills
7.30pm – TBC
Roscommon Junior B Championship Quarter Final • Oran v Padraig Pearses
8pm – Johnstown
Tipperary FBD Insurance Junior A Football Championship Final • Sean Treacys v Thurles Sarsfields
8pm – Clonoulty
Tipperary Gleeson Quarries Senior Football Championship Semi-Final • Druim agus Inse v JK Brackens
8pm – Dr.Morris Park

Westmeath Junior B Football Semi Final
• Coralstown Kinnegad v Tubberclair
8pm – Kinnegad
Wexford Enniscorthy Farm Systems Junior B Football Final • Oulart-The Ballagh v St.James’
8pm – Taghmon

Saturday 29th October:

Cork Co-op Superstores JA Hurling Championship
• Ballinascarthy v Valley Rovers 3pm – Bandon
Cork Bon Secours Junior A Football Championship • Cobh v Buuevant
3pm – Kilworth
Cork Bon Secours Junior A Football Championship • Kilmurry v Urhan
3pm – Wolf Tone Park
Clare Junior Premier B Final • Corofin V Cooraclare
3pm – Clarecastle
Galway Senior Hurling Quarter Finals • Tommy Larkins v Clarinbridge
1pm – Kenny Park, Athenry
• St. Thomas’ v Cappataggle
2.45pm – Kenny Park, Athenry

Limerick Lyons of Limerick Premier Intermediate Hurling Championship Final • Bruff v Monaleen
3pm – Kilmallock
Limerick Fitzgeralds Woodlands Hiuse Hotel & Spa Junior A Football Championship Final • Mungret St.Paul’s v Granagh Ballingarry
3pm – Croom
Limerick Griffins Coaches Intermediate Football Championship • Na Piarsaigh v Dromcollogher/Broadford
3pm – Askeaton
Mayo Egan jewellers
• Ballyhaunis v Kilmeena
3pm Hastings Insurance MacHale Park
Mayo The TF Royal Junior Football B Final • Achill v Moygownagh
1pm – Hastings Insurance MacHale Park
Roscommon Junior A Championship Final • St Ronan’s vs Padraig Pearses 3pm – Dr.Hyde Park
Roscommon Junior B Championship Quarter Final • St. Brigids v Michael Glaveys
4pm – Rockfield
• Tulsk Lord Edwards v Eire Og
4pm – O’Rourke Park
• Castlerea St. Kevins v Clann nan Gael 8pm – Kiltoom

Sunday 30th October
Cork Bon Secours Senior A Senior Football Championship • St.Michaels v Knocknagree
2pm – Pairc Ui Chaoimh
Cork Bon Secours Premier Senior Football Championship • Nemo Rangers v St. Finbarrs
4pm – Pairc Ui Chaoimh
Clare Senior Football Championship Final
• Eire Og Ennis v Ennistymon Football
2pm – Cusack Park
Fermanagh Mannok Senior Football Championship Final • Enniskillen Gaels v Erne Gaels Belleek
2.30pm – Brewster Park, Enniskillen
Galway Senior Football Championship Final
• Salthill Knocknacarra vs Maigh Cuilinn
1.45pm – Pearse Stadium
Galway Senior Hurling Championship Quarter Finals • Sarsfields vs Portumna
12.15pm – Duggan Park, Ballinasloe • Loughrea vs Turloughmore
2pm – Duggan Park, Ballinasloe
Kerry Senior Football Championship Final • East Kerry v Mid Kerry
2.15pm – Austin Stack Park **Live on Tg4**

Leitrim Senior Hurling Final
• Carrick Hurling v Cluanin lomaint
1pm – Pairc Sean
Limerick Bons Secours Hospital County Senior Hurling Championship • Na Piarsaigh v Cill Mocheallòg
4.15pm – TUS Gaelic Grounds **Live on Tg4**
Mayo Connacht Gold Senior Football Final • Ballina Stephenites v Westport
2.30pm – Hastings Insurance MacHale Park
Mayo The TF Royal Junior Football A Final • Cill Chomáin v Islandeady
12.30pm – Hastlings Insurance Mac
Roscommon Intermediate Football Championship Final • Eire Og v St. Dominic’s
2.30pm – Dr.Hyde Park
Tipperary FBD Insurance Senior Hurling Championship Final Replay • Kilruane MacDonaghs v Kiladangan
3pm – FBD Semple Stadium
Tipperary FBD Insurance Intermediate Hurling Championship Final • Lorrha v Moneygall
1pm – FBD Semple Stadium
Westmeath Slevins Coaches Junior Hurling Semi Final • Clonkill v Castlepollard
11.30am – Clonkill

Westmeath Slevins Coaches Junior A Hurling Semi Final • Castletown Geoghegan v Raharney
11.30am – Castletown Geoghegan

Leave a Reply